|
KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA
W Parafii pw. Wniebowzięcia NMP jest aktualnie (2015 r.) sześć kół (róż) Żywego Różańca, w tym pięć kół kobiet i jedno koło mężczyzn.
- Podstawowym celem jest modlitwa.
- Spotykamy się raz w miesiącu w Domu Parafialnym w drugą niedzielę miesiąca. Osobom nieobecnym na spotkaniu, z powodu choroby lub innych okoliczności, zanoszone są tajemniczki do wymiany do ich domów.
- Spotkania prowadzi ks. Proboszcz, który wygłasza krótką prelekcję tematycznie związaną z intencją modlitewną na następny miesiąc. Przekazuje nam również informacje dotyczące bieżących spraw naszej wspólnoty parafialnej, o których następnie dyskutujemy.
- Spotkanie kończy się przed nabożeństwem różańcowym, na które udajemy się do kościoła.
- W dniu świąt patronalnych poszczególnych kół uczestniczymy we Mszy Św. zamówionej w intencji członków danego koła.
- Uczestniczymy w adoracji Najświętszego Sakramentu w godzinach wyznaczonych dla kół w okresie Triduum Paschalnego oraz czterdziestogodzinnego nabożeństwa.
- Członkowie kół różańcowych podjęli inicjatywę modlitwy różańcowej w formie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Odmawiany jest Różaniec Fatimski. Rozważania 15-minutowe przygotowują kolejno poszczególne koła oraz pozostałe grupy parafialne.
- Koła różańcowe odmawiają różaniec św. także w każdą niedzielę przed Mszą Św. rozpoczynającą się o godz. 8.30. Ta forma modlitwy prowadzona jest od 15 lat i gromadzi coraz większą liczbę wiernych. Większość osób uczestniczących we Mszy Św. o godz. 8.30 jest obecna w kościele już o godz. 8.00, aby uczestniczyć w modlitwie różańcowej. Członkowie kół Żywego Różańca aktywnie uczestniczą w procesjach, poprzez ich logistyczne przygotowanie i oprawę, w tym wskazać należy przede wszystkim procesje fatimskie, które w naszej parafii odbywają się od maja do października, dnia 13 każdego miesiąca, po wieczornej Mszy św.; włączają się w przygotowanie Grobu Bożego oraz ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała; pracują również w ramach innych wspólnot parafialnych; uczestniczą w pielgrzymkach organizowanych w naszej parafii.
Dlaczego warto należeć do kół Żywego Różańca?
Przynależność do kół Żywego różańca:
- daje poczucie wspólnoty: już nie sam wołam do Boga, ale czynimy to razem, także wtedy gdy modlimy się osobno w swoich domach. Dwadzieścia tajemnic tworzy jeden wieniec duchowych róż;
- daje możliwość aktywnego włączenia się w życie Kościoła;
- przyczynia się do rozwoju życia duchowego poprzez stałą formację na comiesięcznych spotkaniach;
- sprawia, że otrzymuję duchowe i modlitewne wsparcie w chwilach radosnych i smutnych, na czas choroby i śmierci;
- pozwala nam korzystać ze skarbca Kościoła.
Każdy z członków może uzyskać odpust zupełny
w następujące święta:
- w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
- Ofiarowania Pańskiego (2 lutego),
- Zwiastowania Pańskiego (25 marca),
- Zmartwychwstania Pańskiego,
- Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia),
- Matki Bożej Różańcowej (7 października),
- Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (8 grudnia),
- Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).
Modlitwa za przyczyną Sł. B. Pauliny Marii Jaricot
założycielki kół Żywego Różańca:
Panie Jezu Chryste, Ty po Zmartwychwstaniu powiedziałeś do Apostołów Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu (Mk 16, 15). Ty poprzez wieki duchem głoszenia Dobrej Nowiny napełniasz swoich wyznawców, a spośród nich wybrałeś Paulinę Jaricot i natchnąłeś ją by całkowicie poświęciła się współpracy misyjnej, zakładając Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Spraw, by za jej przykładem jak najwięcej chrześcijan płonęło duchem głoszenia Ewangelii, objawiając Twoją nieskończoną miłość. Za wstawiennictwem Czcigodnej Sługi Bożej Pauliny udziel mi łaski
o którą szczególnie Cię proszę. Zechciej ją wsławić cudownym znakiem, aby Kościół, który uznał heroiczność jej cnót, mógł rychło zaliczyć ją w poczet błogosławionych. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen.
Za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z dnia 05.01. 2011 Nr 32/D/2011
|